Karikatürcü Hedef Gösterildi

🔴Hürriyet Gazetesi çizeri Latif DEMİRCİ’nin çizdiği bir karikatür yandaş medya tarafından manşette haber yapıldı. Gazetenin internet sitesi DEMİRCİ’nin karikatürünü ”İşte o haddini bilmez çizerin skandal karikatürü” başlığı ile verdi..


Karikatürcü Hedef Gösterildi..

Hiçbir karikatürcünün ceza almasını istemiyoruz. Hedef gösterilerek işinden, aşında olmasına ve göz yumulmasına hayır diyoruz. Başta karikatür sanatçıları olmak üzere, kurum ve kuruluşları duyarlı olmaya çağırıyoruz..(İzmir Karikatürcüler Platformu Basın Bildirisi)

Karikatürcü Hedef Gösterildi..

Hürriyet Gazetesi çizeri Latif DEMİRCİ’nin çizdiği bir karikatür yandaş medya tarafından manşette haber yapıldı. 

Gazetenin internet sitesi DEMİRCİ’nin karikatürünü ”İşte o haddini bilmez çizerin skandal karikatürü” başlığı ile verdi. 

Gazete patronu Aydın DOĞAN’ı da
hedef alan haberde, bir reklam filminden esinlenen karikatürün, halkı ve iktidarı küçük düşürdüğü iddia edildi.

Gezi Parkı Direnişi karikatürlerinin Aydın- Didim’de sergilenmesi, Karikatürist Mehmet GÖLEBATMAZ’a dava açılmasıyla sonuçlandı.

Yakın tarihimizde, Musa KART’ın Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan 'Kedi' karikatürü ve Penguen Dergisinin 'Tayipler Alemi'  kapağına dava açılmasıyla başlayan karikatürcüler üzerine baskı, en son Yurt Gazetesi çizeri Serdar GÜNBİLEN’in ceza almasına neden oldu. Gezi Parkı Direnişi karikatürlerinin Aydın- Didim’de sergilenmesi, Karikatürcü Mehmet GÖLEBATMAZ’a dava açılmasıyla sonuçlandı.

İzmir Karikatürcüler Platformu olarak bu tür baskı ve çirkin saldırıları kınıyoruz. Hiçbir karikatürcünün ceza almasını istemiyoruz. Hedef gösterilerek işinden, aşında olmasına ve göz yumulmasına hayır diyoruz. Başta karikatür sanatçıları olmak üzere, kurum ve kuruluşları duyarlı olmaya çağırıyoruz.
İzmir Karikatürcüler Platformu
Mustafa YILDIZ
---------------
Kadir İNANIR'ın rol aldığı 'Keçi'li reklam >>


'Takvim' Gazetesi'nin Manşeti


Latif DEMİRCİ'nin karikatürü