Birol ÇÜN 40. sanat yılı karikatür sergisi. 20 Şubat - 17 Mart 2018. Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi, İzmir.......... Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... Cartoon Colors'a Haberlerinizi,..... Karikatürlerinizi,..... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,..... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

5.06.2014

İzmir Karikatürcüler Platformu Basın Bildirisi…Karikatürist Hedef Gösterildi

İzmir Karikatürcüler Platformu Basın Bildirisi…
KARİKATÜRİST HEDEF GÖSTERİLDİ..

Hürriyet Gazetesi çizeri Latif DEMİRCİ’nin çizdiği bir karikatür yandaş medya tarafından manşette haber yapıldı. Gazetenin internet sitesi DEMİRCİ’nin karikatürünü ”İşte o haddini bilmez çizerin skandal karikatürü” başlığı ile verdi. Gazete patronu Aydın DOĞAN’ı da
hedef alan haberde, bir reklam filminden esinlenen karikatürün, halkı ve iktidarı küçük düşürdüğü iddia edildi.

Yakın tarihimizde, Musa KART’ın Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan 'Kedi' karikatürü ve Penguen Dergisinin 'Tayipler Alemi'  kapağına dava açılmasıyla başlayan karikatüristler üzerine baskı, en son Yurt Gazetesi çizeri Serdar GÜNBİLEN’in ceza almasına neden oldu. Gezi Parkı Direnişi karikatürlerinin Aydın- Didim’de sergilenmesi, Karikatürist Mehmet GÖLEBATMAZ’a dava açılmasıyla sonuçlandı.

İzmir Karikatürcüler Platformu olarak bu tür baskı ve çirkin saldırıları kınıyoruz. Hiçbir karikatüristin ceza almasını istemiyoruz. Hedef gösterilerek işinden, aşında olmasına ve göz yumulmasına hayır diyoruz. Başta karikatür sanatçıları olmak üzere, kurum ve kuruluşları duyarlı olmaya çağırıyoruz.
İZMİR KARİKATÜRCÜLER PLATFORMU
Mustafa YILDIZ- Dönem Sözcüsü
Kadir İNANIR'ın rol aldığı 'Keçi'li reklam


'Takvim' Gazetesi'nin Manşeti

Latif DEMİRCİ'nin karikatürü


CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.