20.06.2014

From Julian PENA- PAI.. Open Letter

We've received an e-mail today. This e-mail was sent to Mr. Julian Pena-Pai.. You, as a supporter of world culture, you have the authority to stop the deterioration of the most important international cartoon contest worldwide - (Aydin Dogan Int’l cartoon contest).From Julian PENA- PAI.. Open Letter
Dear Mr. Aydin DOGAN,
You, as a supporter of world culture, you have the authority to stop the deterioration of the most important international cartoon contest worldwide - (Aydin Dogan Int’l cartoon contest).
I am a cartoonist who knows very well the present and the past of this Salon, I have been awarded a few prizes, and I was a member of the 2007 jury.

If you will permit me, please let me inform you that:
1. It is not the international jury that is responsible for the decline of your Salon, because the jury are supposed to analyze only the 120 works selected by the Turkish selection committee . And this, out of over 2,000 works received. This is not fair.

2. I think that Mrs. Candan FETVACI –very good workers and organisator- is manipulated by the three Turkish cartoonists, members of selection committee, presscartoonists, who are incapable of selecting the best 120 works. (Special Latif DEMIRCI).
See their selection this year.
This selection team has no relation to the high standards of the teams led by master Semih BALCIOGLU.
The biggest fan of A.DOGAN international cartoon contest,
Julian Pena-Pai
---------------
http://www.bestcartoons.net/Car/Simavi-Ay-Dogan-Turkey/Dogan-2014/
(Source: Julian PENA- PAI)
---

(Google Translate)
Sayın Aydın DOĞAN,
(Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması) 
Siz, dünya kültürünün bir destekçisi olarak, dünya çapında en önemli uluslararası karikatür yarışmasının bozulmayı durdurmak yetkisine sahiptir.
Ben bunu çok iyi Salon mevcut ve geçmiş bilen bir karikatürist değilim, ben birkaç ödül verildi, ve ben 2007 jüri üyesi oldu.
Eğer izin verirseniz, ben sana o bilgilendirmek izin lütfen:
1.. Bu jüri Türkçe seçici kurul tarafından seçilen sadece 120 eserlerini analiz etmek gerekiyordu çünkü, sizin Salon düşüş sorumlu uluslararası bir jüri değil. Ve bu, 2.000 'den fazla eser arasından aldı. Bu adil değil.
2.. Ben organisator- olan üç Türk karikatüristler tarafından Mrs Candan FETVACI- çok iyi işçi ve manipüle olduğunu düşünüyorum, en iyi 120 eser seçerek aciz seçici kurul üyeleri, basın çizerler. (Özel Latif DEMİRCİ). 
Bu seçim takım usta Semih BALCIOĞLU başkanlığındaki ekiplerin yüksek standartlara ilişkisi yoktur.
A.DOGAN uluslararası karikatür yarışmasının büyük hayranıyım,
---------------
http://www.bestcartoons.net/Car/Simavi-Ay-Dogan-Turkey/Dogan-2014/
(Kaynak: Julian PENA- PAI)