- Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... - Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... - 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... - - 'Bizim Gazete' 11 Şubat 2018 Sayısı. PDF.......... - Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... - Cartoon Colors'a Haberlerinizi,.......... Karikatürlerinizi,.......... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,.......... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

2.05.2014

Altan ERBULAK.. (1929-1988).. Ölümünün 26. Yılı..


Altan ERBULAK,
(11 Kasım 1929 - 02 Mayıs 1988)....

Altan ERBULAK ile 08 Eylül 1962'de yapılmış bir röportajdan
- "19 senedir karikatür çizerim. Kimse benimle, karikatürist olduğum için röportaj yapmadı. Ancak sinema ve tiyatroda oynadıktan sonra röportaj yazarları, foto muhabirleri kapımı çalmaya başladı. Vallahi üzülüyorum yani karikatürist olmak, artist olmak kadar önemli değil mi? Karikatürcü daha ufak bir iş mi yapıyor? İçerler dururum,niçin yazarlara, ressamlara, diğer sanatçılara sinema artistleri kadar yer vermiyorlar diye! Ben film çevirmeseydim, demek kimse benimle röportaj yapmayacaktı." (...)


(...)
- "Daha Işık Lisesi'nde okurken, 10 yaşımda filan, yanımda oturan Mehmet Tatari ile 'Kim daha çabuk karikatür çizecek' diye yarış yapardık. Böylece antrenmanlarımı yapıp 1943'te, 14 yaşımda "Markopaşa"da ilk karikatürümü yayınladım. Ondan sonra, 'Çocuk Sesi', 'Doğan Kardeş', 'Hafta', 'Akbaba', 'Karikatür', 'Tef' ve 'Pazar'da karikatür çizdim. 1949-53 arası 'Vatan', 1955'ten sonra 'Yeni Sabah'tayım. Film çevirmeye ve tiyatroda oynamaya başladığım zaman kariyerimin en yüksek noktasına gelmiştim: Babıali'de gündelik gazetede siyasi karikatür çizmek... Eğer film çevirmeye başladığım zaman Evkaf'ta memur olsaydım, eski mesleğimi bırakabilirdim. Ama, karikatür çizmekten hayatımın sonuna kadar vazgeçemem." (...)


Altan ERBULAK, karikatür çizerken...
Sevimlilikte sınır tanımayan, sürekli insanlara şaka yapmasıyla bilinirdi. Hatta derler ki, Sedat SİMAVİ'ye su tabancasıyla mürekkep fışkırtmış. 
(ALINTI -Ömer TURAN)

-->(Kaynak-1/Forum Gerçek)
->(Kaynak-2/Türk Nostalji)
-->(Altan ERBULAK/Wikipedia)

CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.