2.05.2014

Altan ERBULAK.. (1929-1988).. Ölümünün 26. Yılı..

Altan ERBULAK,
(11 Kasım 1929 - 02 Mayıs 1988)....Altan ERBULAK ile 08 Eylül 1962'de yapılmış bir röportajdan
- "19 senedir karikatür çizerim. Kimse benimle, karikatürist olduğum için röportaj yapmadı. Ancak sinema ve tiyatroda oynadıktan sonra röportaj yazarları, foto muhabirleri kapımı çalmaya başladı. Vallahi üzülüyorum yani karikatürist olmak, artist olmak kadar önemli değil mi? Karikatürcü daha ufak bir iş mi yapıyor? İçerler dururum,niçin yazarlara, ressamlara, diğer sanatçılara sinema artistleri kadar yer vermiyorlar diye! Ben film çevirmeseydim, demek kimse benimle röportaj yapmayacaktı." (...)


(...)
- "Daha Işık Lisesi'nde okurken, 10 yaşımda filan, yanımda oturan Mehmet Tatari ile 'Kim daha çabuk karikatür çizecek' diye yarış yapardık. Böylece antrenmanlarımı yapıp 1943'te, 14 yaşımda "Markopaşa"da ilk karikatürümü yayınladım. Ondan sonra, 'Çocuk Sesi', 'Doğan Kardeş', 'Hafta', 'Akbaba', 'Karikatür', 'Tef' ve 'Pazar'da karikatür çizdim. 1949-53 arası 'Vatan', 1955'ten sonra 'Yeni Sabah'tayım. Film çevirmeye ve tiyatroda oynamaya başladığım zaman kariyerimin en yüksek noktasına gelmiştim: Babıali'de gündelik gazetede siyasi karikatür çizmek... Eğer film çevirmeye başladığım zaman Evkaf'ta memur olsaydım, eski mesleğimi bırakabilirdim. Ama, karikatür çizmekten hayatımın sonuna kadar vazgeçemem." (...)


Altan ERBULAK, karikatür çizerken...
Sevimlilikte sınır tanımayan, sürekli insanlara şaka yapmasıyla bilinirdi. Hatta derler ki, Sedat SİMAVİ'ye su tabancasıyla mürekkep fışkırtmış. 
(ALINTI -Ömer TURAN)
----------------
-->(Kaynak-1/Forum Gerçek)
->(Kaynak-2/Türk Nostalji)
-->(Altan ERBULAK/Wikipedia)