16.02.2014

'Yolun Başındakiler'.. Sergi ve Albüm İçin çağrı

Yaratıcı Çocuklar Derneği olarak geleceğin karikatürcülerinin yetişmesine katkı sağlamak için 2006 yılında başlattığı karikatür yarışmaları ve sergileri Aydın Doğan Vakfı işbirliğinde devam ediyor..
İstanbul , Türkiye
07 Nisan 2014
(For Young Cartoonists - National)
Exhibition
( P )


Yaratıcı Çocuklar Derneği olarak geleceğin karikatürcülerinin yetişmesine katkı sağlamak için 2006 yılında başlattığı karikatür yarışmaları ve sergileri Aydın Doğan Vakfı işbirliğinde devam ediyor..

Bu yıl 'Yolun Başındakiler' adı altında her yıl devam edecek sergi dizileri başlatılıyor. Albümü yayınlanacak bu sergilerinin ilkinin konusu 'Ne istiyorsunuz?'
Bu sergiler öncelikle liseden mezun olup artık yarışmalarımıza katılamayan ve hala karikatür çalışmalarını sürdüren yetenekli genç çizerler adına başlatılmıştır.

Sergi; üniversitede eğitim gören yeteneklerin yanı sıra Yaratıcı Çocuklar Derneği'nin karikatür yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ve dernekle işbirliği yapan okulların karikatür atölyelerini sürdüren ya da Anadolu’nun çeşitli illerinde bağımsız atölye çalışmaları düzenleyen karikatür sanatçıları ve eğitmenlerinin önerdiği gençlerin katılımına açıktır. Başvurular; Dernek yönetiminden Didem ÇAPA ve Havva TAPA ile karikatürcüler Aziz YAVUZDOĞAN, Ercan AKYOL, İbrahim TAPA, Piyale MADRA, Raşit YAKALI ve Tan ORAL'dan oluşan seçiciler kurulu tarafından değerlendirilerek seçilen çalışmalar sergilenecektir.

Son başvuru tarihi 07 Nisan 2014 

Ş A R T N A M E :
SERGİYİ DÜZENLEYEN KURUM/ KURULUŞLAR: 
Yaratıcı Çocuklar Derneği
Aydın Doğan Vakfı

SERGİNİN KONUSU:
Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin Aydın Doğan Vakfı işbirliğinde bu yıl başlattığı 'Yolun Başındakiler' sergisinin konusu 'NE İSTİYORSUNUZ?' olarak belirlenmiştir.

SERGİNİN AMACI: 
Öğrencilerin çizim ve mizah yeteneklerini sergilemelerine ve geleceğin karikatür sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak.

HEDEF KİTLE:
İlkokul (3., 4. Sınıflar) , Ortaokul (5., 6., 7., 8. Sınıflar) ve Lise ( Hz. 9., 10., 11., 12. Sınıflar) ve üniversitede okuyan karikatür alanında ki yarışmalarda dereceye girmiş ve/veya bu alanda yetenekli öğrenciler.

SERGİ TAKVİMİ: 
Duyuru Tarihi: 14 Şubat 2014
Son Katılım Tarihi: 07 Nisan 2014
Jüri Değerlendirmesi: 11 Nisan 2014
Sergi Tarihi: Daha sonra açıklanacak
SERGİLEME ALANI: Galeri 5

KATILIM ŞARTLARI: 
1. Sergiye en fazla üç adet karikatür ile katılabilinir. Sergiye gönderilen karikatürler iade edilmez.
2. Karikatürler için, en küçük A4, en büyük A3 boyutlarında resim kağıdı kullanılacaktır.
3. Karikatürler, resim kağıdı üzerine, 0,5 numara siyah pilot marka veya benzeri türde bir kalemle çizilecektir. Karikatürler serbest teknik (kuru boya ve sulu boya v.b.) ile renklendirilebilinir.
4. Sergiye gönderilecek karikatürlerin arkasına, aşağıda örneği bulunan etiketin eksiksiz doldurularak yapıştırılması bu şartnamenin sonunda bulunan
(Sayfa 2) etiketin bilgisayar ortamında veya okunaklı (el yazısı ile yazılmaması gerekmektedir) eksiksiz doldurularak yapıştırılması zorunludur.
5. Sergi için karikatür gönderecekler, basılacak katalogda yer almak üzere son başvuru tarihine kadar info@yaraticicocuklardernegi.org adresine şahsi portre fotoğraflarını göndermelidir.
6. Sergilenen bütün karikatürler, gerektiğinde tek tek ya da kitap olarak yayınlanabilir, dernek tanıtımında kullanılabilir. Yaratıcı Çocuklar Derneği, karikatürleri yayınlama hakkına sahiptir.
7. Sergiye karikatür gönderen kişi ve kurumlar sergi şartnamesini kabul etmiş sayılır. Şartnameye uymayan karikatürler değerlendirmeye alınmaz.
8. Karikatürler 07 Nisan 2014 Salı günü en geç saat 1.700’a kadar aşağıda adresi bulunan Yaratıcı Çocuklar Derneği’ne teslim edilecektir.
9. Sergilenmeye değer bulunan çalışmalar 'Yolun Başındakiler' adı altında sergilenecektir.
10. Sergi düzenlenmesi Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin belirlediği sorumlular tarafından yapılacaktır.
11. 'Yolun Başındakiler' konulu karikatür sergisine katılanlar açılışta çekilen fotoğraflarının yanı sıra kişisel fotoğraf ve çizimlerinin, sergiyi ve düzenleyen kuruluşları tanıtmak üzere yazılı/görsel medyada ve basılı malzemelerde kullanılacağını kabul etmiş sayılır.
12. Sergiye karikatür gönderen kurum, öğrenci ve velisi sergi şartnamesini kabul etmiş sayılır.
13. Karikatürleri sergilenmeye değer bulunan katılımcılara sertifika ve kendi çizimlerinin de yer aldığı katalog verilecektir.

SERGİ SEÇİCİ KURULU: 
Yaratıcı Çocuklar Derneği Temsilcileri:
Didem Çapa (Yönetim Kurulu Başkanı)
Havva Tapa (Yönetim Kurulu Üyesi)

Profesyonel Karikatüristler:
Aziz YAVUZDOĞAN
Ercan AKYOL
İbrahim TAPA
Piyale MADRA
Raşit YAKALI
Tan ORAL

JÜRİ DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ: 
Jüri değerlendirmelerinde katılım koşullarına uyulmasının yanı sıra karikatürlerde mizah unsurunun bulunmasına, yetişkin müdahalesinin olmamasına ve katılımcının özgün çizgisi olmasına önemle dikkat etmektedir.

KOORDİNATÖR İLETİŞİM BİLGİLERİ: 
İbrahim TAPA
info@yaraticicocuklardernegi.org

İLETİŞİM BİLGİLERİ: 
Kandilli Mah. Kandilli İskele Cad. No: 3, D: 8 - 34684 Üsküdar- İstanbul
Tel: 0216 332 78 58 Fax: 0216 332 76 56 Gsm: 0532 437 94 06

E-mail: info@yaraticicocuklardernegi.org
Açıklama: 5846 Sayılı Yasa gereği, sergiye gönderilen tüm karikatürlerin her türlü kullanım hakları, bedelsiz olarak sergiyi düzenleyen Yaratıcı Çocuklar Derneği’ne ait olacaktır. Karikatürlerin başkasına ait, alıntı veya kopya olmaması gerekir. Sergiye katılan her kurum, öğrenci ve velisi bu şartları kabul etmiş sayılır.

YÇD 2013-2014 “YOLUN BAŞINDAKİLER” KONULU KARİKATÜR SERGİSİ BİLGİ ETİKETİ
Adı Soyadı
Doğum Tarihi
E-Posta Adresi
Cep Telefonu
Ev Telefonu
Okul Adı
Okul Adresi

Not : Son başvuru tarihine kadar info@yaraticicocuklardernegi.org adresine şahsi portre fotoğrafınızı göndermeyi unutmayın.

Katılım Koşulları / PDF
(Haber, Aziz YAVUZDOĞAN)