Birol ÇÜN 40. sanat yılı karikatür sergisi. 20 Şubat - 17 Mart 2018. Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi, İzmir.......... Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... Cartoon Colors'a Haberlerinizi,..... Karikatürlerinizi,..... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,..... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

'Karikatür Derken...'

Yurdagün GÖKER İzmir’de..


Karikatür Ustası Yurdagün GÖKER, Neşe ve Karikatür Müzesi'ne konuk oluyor. Her ay mizah dünyasından farklı isimlerin söyleşi yaptığı müzede, Ocak ayının konuğu Yurdagün
GÖKER oluyor. “Karikatür Derken…” başlıklı söyleşi 23 Ocak 2014 Perşembe saat 18. 00’da gerçekleşecek. Müze önümüzdeki aylarda İstanbul’dan mizah ustalarını ağırlamaya devam edecek. Söyleşiye tüm sanatseverler davetlidir.

Yurdagün GÖKER Kimdir?
1935 yılında Edirne'de (Uzunköprü) doğdu. Kabataş Erkek Lisesi 'ni bitirdikten sonra iktisat, arkeoloji ve sanat tarihi eğitimi aldı.

12 yıl Beşiktaş kulübünde basketbol oynadı, kaptanlık ve antrenörlük yaptı. Kendi ifadesiyle "rakamları hiç sevmedi". Mesleğe 1952 yılında İstanbul’da Karakedi mizah dergisinde karikatürist olarak başladı. Havadis, Son Havadis, Yeni İstanbul, Tercüman Türkiye gazetelerinde, Hayat ve Ses dergilerinde çizdi.

Montreal ve Scaremberg karikatür yarışmalarında ödül aldı. 1965 yılında Montreal'de ödül aldıktan sonra Almanya'ya gitti. Karikatür ve hikayeleri Bunte, Das Freizeit Magazin, Hobby, Horzu, Kicker gibi bir çok Alman yayın organında yer aldı. NASA için 30 dakikalık bir çizgi film yaptı. 1975 yılında Türkiye'ye döndü.

Hayat Yayınlarında danışman olarak çalışırken Milli Eğitim bakanlığı Yayınlar Komitesi Üyeliği 'ne seçildi ve Bakanlık adına Yavrutürk dergisini çıkarttı. "Nasrettin Hoca" ve "Nasrettin Hoca'dan Keloğlan'a" adlı cizgi romanları yayınlandı. 13 Keloğlan albümü, 3 Bora albümü yayınladı, 400 masal resimledi. "Nasreddin Hoca Keloğlan'a İngilizce Öğretiyor" albümünü yayınladı.
Bu güne kadar ikisi yurt dışında olmak üzere beş kişisel karikatür sergisi açtı ve sayısız sergiye katıldı.
Yurdagün GÖKER, Almanca ve İngilizce biliyor, İtalyanca konuşuyor. Evli ve iki oğlu var. Basın Kartı sahibi.
(Haber; Mustafa YILDIZ)

CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.