ODABAŞIOĞLU Ve KÖSTEPEN İkilisi '3. Uluslararası Milas Festivali'nde

🔴Karikatürist-yazar-şair Sezer ODABAŞIOĞLU ile şair-ressam-karikatürist Zeynep Aslı KÖSTEPEN Milas’ta 09-14.Eylül.2013 tarihleri arasında okurlarıyla buluşacak, söyleşi ve imza yapacaklar.. Milas Belediyesi’nin Bafa Belediyesi..


ODABAŞIOĞLU Ve KÖSTEPEN İkilisi '3. Uluslararası Milas Festivali'nde..

Milas’ta 09-14 Eylül 2013 tarihleri arasında kendileri için tahsis edilen stantlarında ODABAŞIOĞLU ve KÖSTEPEN şair-yazar kimlikleriyle okurlarıyla söyleşi yapıp kitaplarını imzalayacaklar..Milas Belediyesi’nin Bafa Belediyesi, Kıyıkışlacık Köy Muhtarlığı, Selimiye Belediyesi, Güllük Belediyesi, Boğaziçi Köy Muhtarlığı, Beçin Belediyesi ve  Ören Belediyesi işbirliğiyle 21 Ağustos 2013 tarihinde başlayan, 14 Eylül.2013 tarihinde sonlanacak olan Türkiye’nin en uzun, en soluklu ve en kapsamlı '3. Uluslararası Milas Festivali' bünyesinde, Milas’ta 09-14 Eylül 2013 tarihleri arasında kendileri için tahsis edilen stantlarında ODABAŞIOĞLU ve KÖSTEPEN şair-yazar kimlikleriyle okurlarıyla söyleşi yapıp kitaplarını imzalayacakları öğrenildi.

İzmir doğumlu Zeynep Aslı KÖSTEPEN, Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü mezunu. 10 yaşında 'Mehmet İnci Atölyesi'nde bir yıl yağlıboya resim çalışmaları yaptı.
1987-2013 yılları arasında sanatçı, yurtiçi ve yurtdışında  sergi, koloni ve bienallere katıldı. Kişisel resim sergileri açtı. Şiir ve resimleri, karikatürleri kartpostal olarak basıldı, Ulusal ve uluslararası ödüller aldı. Turkish Paintings, SESAN, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği, GESAM,WAG- Dünya Sanat Olimpiyatları Türkiye Komitesi üyesidir.

Sanatçının yurt içinde özel koleksiyonlarda, kamu kurumlarında, müzelerde ve yurtdışında   Amerika, Fransa, Belçika, İtalya, Almanya, Yunanistan, Hırvatistan  gibi ülkelerin özel koleksiyonlarında,  müzelerinde eserleri bulunmaktadır.
Şiir  kitabı bulunan sanatçı, çalışmalarına İzmir’deki atölyesinde devam etmektedir.

1948 yılında Akşehir’de doğan ve çeşitli sanatsal etkinliklerde bulunan Sezer ODABAŞIOĞLU’nun şiir, öykü ve günceleri çeşitli yayın organlarında yayınlandı.  1973 yılından bu yana karikatür çizen sanatçının ilk karikatürü Gırgır Mizah Dergisi’nde yayınlandı. Daha sonraları Akbaba, Zühtü, Çivi, Sanat Rehberi, Yeni Çuval, Tebessüm, Karakare, Öğretmen Dünyası, Zeytin Ülkesinde Sanat, Yeşil Akşehir ve Milliyet Sanat vb. dergilerinde yer aldı. 

Akşehir (Nasrettin Hoca), Gabrovo, Vercelli, Pescara, Knokke-Heist, Cuba, Ancona, Atina, Tokyo, Skopje, Mexico, Pıstoıa, Beringen, Trento, Amstelveen, Belgrad, Kruıshoumem, Duisburg, Foligno, Marostica, Gazi Magusa, Tayvan ve vb. gibi uluslararası karikatür yarışma ve sergilerine katıldı. Karikatürleri, ulusal ve uluslar arası karikatür sergi ve albümlerinde yer aldı. On üç kez karikatür sergisi açan sanatçının karikatürleri, başta 'Tolentino Dünya Karikatür Müzesi’ne olmak üzere birçok 'Dünya Karikatür Müzesi'ne alındı.

 Katıldığı ulusal ve uluslar arası karikatür yarışmalarında çeşitli ödüllere değer görülen sanatçı, ayrıca -aç çocuklara yardım- amacıyla birkaç karikatürünün satış bedelinin açlıkla mücadele alanında kullanılmasından dolayı 'Waddingtons Cartoon Awards' tarafından 'Onur Sertifikası' ile ödüllendirildi.
'Durakta Çizgi Var' (1989), 'Yaşayan Mizah Nasrettin Hoca' (1998) ve 'Temiz Çevre Temiz Yaşam' (2000), karikatür albümleri yayımlandı.
Öğretmenlikten emekli olduktan sonra İzmir’e yerleşti. Edebiyat çalışmalarına yeniden hız kazandırdı. 

Tekerlemeleri;
'Tekerleme Mekerleme'
'Bir Avuç Tekerleme'
Masalları;
'Kız Gülü'
Çocuk Öyküleri;
'Kız Önlüğü Uzun Olur'
'Yeşim ile Sokak Köpeği'
'Yeşim ile Depremzedeler'
'Yeşim ile Aranan Hırsız',
'Yeşim ile Çevreci Hüsnü Bey'
'Yeşim İle Yavru Kuşlar'
'Yeşim İle Kar Topu Savaşçıları'
'Yeşim İle Bisiklet Yarışçıları'
'Kiralık Bisiklet'
'Ekmekteki Para'
'Zemheri Zürafası' 
Çocuk Romanı; 
'Çuval Kütüğü'
'Anneler Günü Sağanağı' 
Derleme- Boyama;
'Hayvan Bilmeceleri'
'Doğa Bilmeceleri'
'Sebze Bilmeceleri'
'Meyve Bilmeceleri'
'Giyecek Bilmeceleri'
'Organ Bilmeceleri'
'Eşya Bilmeceleri'
'Taşıt Bilmeceleri'
Mizah Öyküleri;
'Nadir Bey Gibi Döverim Ha'
'Konuk Sevmez Konuk Zihni' 
Çocuk Şiirleri;
'Kenar Süsüm Kuş ağaç Ve Ben' 
'Söğüt Dalı Düdük' 
Gençlik Romanı;
'Yarın Harika Olacak'
kitapları yayınlanan sanatçının şiir ve öyküleri, çok sayıda edebiyat dergilerinde yer aldı. ODABAŞIOĞLU, Karikatürcüler Derneği, Edebiyatçılar Derneği, MESAM ve BESAM üyesidir.
(Haber; Mustafa YILDIZ)


Sezer ODABAŞIOĞLU - Zeynep Aslı KÖSTEPEN