Taksim Gezi Parkı Çizimleri (Galeri)

🔵 Herşey; ağaca, özgürlüğe, insana, kişiliklere yapılan saygısızlıkla başladı..27 Mayıs 2013'de İstanbul - Taksim Gezi Parkı'na yapılan müdahaleyi protesto ile başladı her şey.. 31 Mayıs 2013'te ise sokağa taşan olaylar, başta İstanbul..


Taksim Gezi Parkı Çizimleri..

Herşey; ağaca, özgürlüğe, insana, kişiliklere yapılan saygısızlıkla başladı..27 Mayıs 2013'de İstanbul - Taksim Gezi Parkı'na yapılan müdahaleyi protesto ile başladı her şey.. 31 Mayıs 2013'te ise sokağa taşan olaylar, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere hızla ülke genelinde bir çok şehre yayılma eğilimi gösterdi ve hükumete karşı tepkiye dönüştü..⬤


 
 
   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Korumak gerekir, çünkü özgürlüktür düşünmek. Ruhun anlamlandırılmasıdır. Farkındalığa giden adımlardır. Bu nedenledir ki baskıcı, otoriter yönetimlerde ve toplumlarda pek sevilmez, önerilmez, engellenir ve cezalandırılır. Bu nedenledir ki düşünenlerden korkulur, itibarsızlaştırmaya çalışılır ve yok edilir… İşin ironisi, bunları yapacak şahsiyetler iktidara talip olur. İktidarı da nasıl ele geçirdiklerini  Faucault vakti zamanında çok güzel özetlemiş 'İktidar kendiliğinden oluşmaz, talep edilir' 
İktidar sahibi çakırkeyf otururken, doğal ihtiyacını gidermek için şaşalı koltuğundan ayağa kalktığında anlaşılır ki iktidar sarhoşu olmuştur...  Tam da o anda doğal ihtiyacını giderir… Çünkü artık gündelik hayata, özel yaşama, kültürlere, halklara, inanışlara, doğaya, sanata, eğitime, tarihe, bilime, spora kokan ağzıyla dili sürçe sürçe karışır hale gelmiştir. Asıl ayyaşlık ta bu mudur? İktidar ve yanında bir porsiyon ego fena halde çarpmıştır... Su çarpsan da kafasını soğuk suyun altına soksan da yürütsen de fark etmez. Artık bağımlıdır, ayılamaz. Bu nedenle ebeveynine teslim edip farklı yollara çıkmak gerekir. Tam da bu noktada Ursula, 'Bir şeye karşı koymak onu sürdürmektir. Asıl yapılması gereken bambaşka bir yol bulmaktır' der. Haklısın Ursula, yeni bir yol gerek… (Hamza AKIN)

   


   

   

"Astım hastalığım nedeniyle meydanlarda olamasam da meydanlarda olan arkadaşlarımı en azından karikatürlerimle desteklemek istiyorum.
Birçok kişi gibi polisin hedef alarak ateşlediği gaz bombasının başına isabet etmesi sonucu Ankara'da yaralanan Hüseyin ALDIRMAZ'a geçmiş olsun diliyorum." ( Sadık ÜÇOK )


   

***

İsim Listesi:
Asaf BUDAK
Aslı ALPAR
Emrah ARIKAN
Ercan AKYOL
Ergin ASYALI - "Sözcü Gazetesi
Fadi Toon
Francesco DOTTI
"Gırgır" Mizah Dergisi
Halit ŞEKERCİ
Hamza AKIN
İsmail DOGAN, Belgium (B)
Köksal ÇİFTÇİ
Kutlukhan PERKER
"Leman" Mizah Dergisi
Levent DAĞAŞAN
Mehmet ÇAĞÇAĞ
Mehmet SELÇUK
Merih KOLCA
Murat İLHAN
Murat YAĞAN
Nuray SUNTEKİN ÇİFTÇİ
Raşit YAKALI
Recep BAYRAMOĞLU
Saadet DEMİR YALÇIN
Sadık ÜÇOK
Serdar GÜNBİLEN
Süha PEŞİNCİ
"The Economist"
Yusuf TEMİZ
---