Karikatürist 'Lütfi KÜÇÜK Anısına' Karikatür Yarışması

🔴Marmaris Belediyesi, 'Fahri Hemşehri'si saydığı ve 2001 yılında yaşamını yitiren portre karikatürcüsü Lütfi KÜÇÜK anısına karikatür yarışması düzenliyor.. Kültür mirasımız olan karikatürün genç kuşaklara


Karikatürist 'Lütfi KÜÇÜK Anısına' Karikatür Yarışması..

Kültür mirasımız olan karikatürün genç kuşaklara aktarılması ve karikatür sanatçılarını desteklemek ve Marmaris'in 'Fahri Hemşehrisi' olan 'Karikatürist Lütfi KÜÇÜK' isminin yaşatılması amacıyla düzenlenen yarışma amatör ve profesyonellere açık olacak..


Marmaris Belediyesi, Karikatürist Lütfi KÜÇÜK'ün ölümünün 12. yılı anısına 'Turizm' konulu bir karikatür yarışması düzenliyor. 

Kültür mirasımız olan karikatürün genç kuşaklara aktarılması ve karikatür sanatçılarını desteklemek ve Marmaris'in 'Fahri Hemşehrisi' olan 'Karikatürist Lütfi KÜÇÜK' isminin yaşatılması amacıyla düzenlenen yarışma amatör ve profesyonellere açık olacak.
Yarışamaya katılmak isteyen karikatür sanatçıları ve adaylarının eserlerini, en geç 26 Nisan 2013 tarihi mesai saati bitimine kadar Marmaris Belediyesi Basın Halkla İlişkililer Müdürlüğü'ne elden ya da posta ile teslim etmesi gerekmektedir.

Yarışma sonuçları 03 Mayıs 2013 tarihinde açıklanacaktır. Yarışmada birinciye bir haftalık 4 kişilik her şey dahil tatil, ikinciye laptop, üçüncüye de tablet bilgisayar hediye edilecektir.  
Yarışmaya katılmak isteyenler yarışma şartnamesine www.marmaris.bel.tr adresinden ulaşabilirler. 


Yakalandığı hastalık nedeniyle Muğla SSK ve Şişli Eftal hastanelerinde 8 ay akciğer kanseri tedavisi gören, Marmaris, Antalya ve Kuşadası’nda binlerce turistin portre karikatürünü çizen, Uluslararası karikatür yarışmalarında dereceleri olan Lütfi KÜÇÜK (56), 07 Mayıs 2001 yılında Marmaris'te vefat etmiş ve yine Marmaris’te defnedilmişti.

    LÜTFİ KÜÇÜK..    

Uluborlu İlçesi’nde 1945 yılında doğan KÜÇÜK, 1963-1968 yılları arasında Akbaba dergisinde düşünce karikatürleri çizdi. 1963’te Bulgaristan’ın Sofya kentinde 'Portre Karikatürü Çizme' yarışmasında birinci oldu. 

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin yıldönümü nedeniyle 1997 yılında Fransa’da düzenlenen karikatür yarışmasında birinci olan KÜÇÜK, 1980’de de Avrupa Turizm Birliği’ne üye 46 ülkeden 139 sanatçı içinden birinciliği elde ederken, çok sayıda uluslararası karikatür dergisine de eser verdi. 

Son yıllarda turizm merkezlerinde sokak karikatüristi olarak binlerce kişinin portre karikatürünü çizen KÜÇÜK  Türkiye’den dünyaya sıcak kahkaha ihraç eden başarılı bir sanatçı olarak Marmaris Belediye Meclisi’nce 'Fahri Hemşehri' ilan edildi. Sol eliyle çizen, sağ eliyle yazan Lütfi KÜÇÜK, Avrupa Turizm Birliği’nin karikatür yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktaydı.

Karikatür sanatçısı Lütfi KÜÇÜK, 1985 yılının Aralık ayında Avrupa Turizm Birliği’nin Paris’te düzenlediği ve 139 sanatçının katıldığı Uluslar arası Karikatür Yarışmasında, 'DÜNYANIN İNCİSİ MARMARİS' yorumu ile Büyük Ödül’e (Grand Prize) layık görülmüştür. Marmaris Belediyesi tarafından 'Marmaris Fahri Hemşerilik' beratı ile onurlandırılan sanatçının eseri bu meydanda anıtlaştırılmıştır.”

--
Türkiye
26 Nisan 2013
(P)

MARMARİS BELEDİYESİ 'KARİKATÜRİST LÜTFİ KÜÇÜK ANISINA ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI 2013, MARMARİS, MUĞLA / TÜRKİYE
AÇIKLAMA:
Marmaris Belediyesi, kültür mirasımızı genç kuşaklara da aktarmak karikatüre ilgi duyan genç bir kuşağın oluşması ve karikatür sanatçılarını desteklemek amacıyla, Merhum Karikatürist Lütfi KÜÇÜK’ün ölümünün 12. yılı anısına bu yıl ilk kez bir karikatür yarışması düzenlemektedir. 
HEDEF KİTLE:
Amatör ve profesyonel herkese açıktır.
KONU: Turizm
YARIŞMA TAKVİMİ:
Duyuru Tarihi: 13 / 03 / 2013 
Son Katılım Tarihi: 26 / 04 / 2013 
Karikatürlerin Değerlendirilmesi: 29 / 04/ 2013 
Sonuçların Açıklanması: 03 /05 / 2013 
Ödül Töreni ve yeri daha sonra açıklanacaktır.
KATILIM ŞARTLARI:
1. Yarışmaya en fazla 3 adet karikatür ile katılabilinir. Yarışmaya gönderilen karikatürler iade edilmez.
2. Karikatürler için, en küçük A4 (29.7x21cm), en büyük A3 (42x29.7cm.) boyutlarında resim kağıdı kullanılacaktır.
3. Karikatürler, resim kağıdı üzerine, 0.5 numara pilot marka veya benzeri türde bir kalemle çizilecektir. Karikatürler kuru boya kalemi ile renklendirilebilinir.
4. Yarışmaya gönderilecek karikatürlerin arkasına, kurşun kalemle ve okunacak biçimde katılımcı öğrencinin isim-soy isim, ikamet adresi, okul ve sınıf bilgileri ile veli adı ve öğretmen adı, telefon numarası mutlaka yazılmalıdır.
5. Irk, dil, din, cinsiyet ayrımcılığı yapan, şiddet ve savaş yanlısı olan, cinselliği ön plana çıkaran, özgün olmayan, kopyalanmış ve yetişkin müdahalesi içeren karikatürler yarışma dışı kalır.
6. Ödül alsın veya almasın bütün karikatürler, gerektiğinde tek tek ya da kitap olarak yayınlanabilir, belediyenin kültür tanıtımında kullanılabilir. Karikatürlerin her türlü kullanım hakkı Marmaris Belediyesi’ne aittir.
7. Yarışmaya karikatür gönderen kişi ve kurumlar yarışma şartnamesini kabul etmiş sayılır. Şartnameye uymayan karikatürler değerlendirmeye alınmaz.;
8. Karikatürler 26 / 04 / 2013, Cuma günü en geç saat 17.00’a kadar 
Atatürk Caddesi Marmaris Belediyesi, Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü adresine posta veya kargo ile ya da elden teslim edilebilir..
9. Dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan çalışmalar 03/ 05/ 2013 tarihinde Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi’nde sergilenecektir.
10. Sergi düzenlenmesi Marmaris Belediyesi’nin belirlediği sorumlular tarafından yapılacaktır.
11. Yarışmaya katılan yarışmacılar etkinlik, ödül, kişisel fotoğraf ve çizimlerinin yarışmayı ve düzenleyen kuruluşları tanıtmak üzere yazılı/görsel medyada ve basılı malzemelerde kullanılacağını kabul etmiş sayılır.
12. Yarışmaya karikatür gönderen kurum, öğrenci ve velisi yarışma şartnamesini kabul etmiş sayılır.
13. Marmaris Belediyesi çalışanları ve 1. dereceden akrabaları yarışmaya katılamaz. 
SEÇİCİ KURUL:
1) Belediye Başkanı (veya vekili)
2) Basın ve Halkla İlişkiler’den yetkili kişi
3) İl Turizm Müdürlüğü’nden Müdürlüğü’nden yetkili
4) Karikatürcüler Derneği Sekreteri, karikatürcü Aziz YAVUZDOĞAN 
5) Marmaris Belediyesi’nin belirleyeceği bir karikatürcü 
ÖDÜLLER:
Değerlendirme yapılan her kategori için;
Yarışma Birincisine; 5 Yıldızlı Otel’de  4 kişilik her şey dahil tatil
Yarışma İkincisine; laptop
Yarışma Üçüncüsüne; tablet bilgisayar
Tüm katılımcı öğrencilere katılım belgesi verilecektir. 
Ödül Töreni ; 03/05/2013 tarihinde yapılacaktır.
Açıklama: 5846 Sayılı Yasa gereği, ödül alsın veya almasın yarışmaya gönderilen tüm çalışmaların her türlü kullanım hakları bedelsiz olarak yarışmayı düzenleyen Marmaris Belediyesi’ne ait olacaktır. Çalışmaların başkasına ait, alıntı veya kopya olmaması gerekir. Yarışmaya katılan her kurum, öğrenci ve velisi bu şartları kabul etmiş sayılır.
---------------


Lütfi KÜÇÜK'ün
Marmaris, Datça kavşağında bulunan
(İNCİ HEYKELİ - 1986)
 

Lütfi KÜÇÜK'ün
Milli Piyango biletinde kullanılan çizimi.

(09 Haziran 1986)
Lütfi KÜÇÜK'ün Marmaris'teki kabri