Hugo CHAVEZ (Hugo Rafael CHAVEZ FRIAS)- (28 Temmuz 1954 - 05 Mart 2013)..

🔵1998'den ölümüne kadar Venezuellalı bir politikacı ve ülke başkanıydı. 2007'de Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) lideri CHAVEZ, 1997'de kurulmasından bu yana Beşinci Cumhuriyet Hareketi'nin lideridir. Siyasi ideoloji '21. Yüzyıl..


Hugo CHAVEZ
(Hugo Rafael CHAVEZ FRIAS)
(28 Temmuz 1954 - 05 Mart 2013)..


Venezuella hükümetinin başkanı, kanser tedavisi için tedavi görmüş ve adını farklı bir liderlik pozisyonu ile konuşan Hugo Chavez, 5 Mart 2013'te öldü.

Karikatürcülerin kayıtsız kalamayacağı özelliklere sahip olan CHAVEZ'in karikatür ve portreleri, ölümünden hemen sonra çizilmeye başladı. Başkanlığı sırasında, Hugo CHAVEZ, kendine özgü sözleriyle, 19 Mart 2006'da 'Alo Başkan' adlı bir radyo programında ABD Başkanı George W. BUSH'a “Aptalsınız, Bay Tehlike!" cümlesini kullanmıştı.

Hugo Rafael CHAVEZ FRIAS (28 Temmuz 1954, Sabaneta - 5 Mart 2013, Karakas), 1998'den ölümüne kadar Venezüellalı bir politikacı ve ülke başkanıydı. 2007'de Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) lideri CHAVEZ, 1997'de kurulmasından bu yana Beşinci Cumhuriyet Hareketi'nin lideridir. Siyasi ideoloji '21. Yüzyıl İçin Sosyalizm 've Bolivarrılık. Ülkedeki Bolivarcı Devrim, sosyalist reformların uygulanmasına odaklanmıştır.

Barinas'da doğan Sabaneta, işçi sınıfı bir aile olarak doğdu, CHAVEZ kariyerine memur olarak başladı. Ülkenin politik sistemini eleştiren CHAVEZ, 1980'lerin başında gizlice Bolivarcı Devrimci Hareket-200'ü (MBR-200) kurdu. 1992 yılında, Başkan Carlos Andrés, Cumhurbaşkanlığı aleyhinde darbe girişiminde bulundu. Beşinci Cumhuriyet Hareketi iki yıl hapis cezası sonrasında kuruldu ve 1998'de Venezüella devlet başkanlığına seçildi. Venezüella daha sonra devletin ve bazı marjinalleşmiş grupların yapısını değiştiren ve 2000 yılında yeniden seçilen yeni bir anayasa çıkardı. Yaptığı ikinci (ikinci) cumhurbaşkanlığı CHAVEZ, Bolivariliğin misyonlarını takip eden, toplumsal bir sistem kurdu. işçiler tarafından yönetilen konseyler ve kooperatifler ve bir dizi toprak reformu hayal ederek çeşitli kilit sanayileri kamulaştırdılar.

Muhalefet bir darbeyle durduruldu, ancak 2 gün içinde (48 saat içinde) İspanyolca konuşulan ülkelerde yaşayan halkı Barriosta, protestocular ile darbelere karşı tekrar iktidara geldi. 4 Aralık 2006’da Venezuela’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandı ve 2012 yılına kadar cumhurbaşkanı olma hakkına sahipti.

Ekim 2012 seçimlerinde, Venezüella lideri Hugo Chavez oyların yüzde 54'ünü alarak muhalefet lideri Henrique CAPRILES'i dördüncü (4.) başkan olarak bıraktı. 
Uygulamaya koyduğu radikal siyasal dönüşümler yoluyla neo-liberalizme somut bir alternatif olan CHAVEZ, ülkesinin karşılaştığı yoksulluk, açlık, cehalet, evlilik, iş ve kadın hakları gibi sorunların çözümünün kapitalist içinde sağlanamayacağını iddia ediyor. sistem ve devrimden söz eder. Venezuela'da, çok daha adil, barışçıl, eşit ve özgür bir dünya, yalnızca sosyalleşmenin gerçekleştirilebileceği görüşünü savunuyor.

Washington yönetimi tarafından düşmanca görülen Küba, Kuzey Kore, İran, Belarus, Suriye gibi ülkelerle bağ kurmuş ve Amerikancılığı her fırsatta dile getirmiştir. CHAVEZ, Ağustos 2006’daki İran turuyla Amerikan düşmanlığını gösterdi. Sonunda, BM konuşmasında, “Şeytan dün buradaydı”, BUSH’nin şeytan olduğu sözleriyle ve dünyanın etrafında büyük bir ilgi gördü. 2011'de Pelvis bölgesindeki lezyonlar nedeniyle Küba'da ameliyat olan CHAVEZ'in sağlık durumu, 2012'de kanserin tekrarı ve dolayısıyla anayasal zorunluluk nedeniyle kötüleşen yemin törenine katılamadı.

Dünyanın beşinci (5.) petrol üreticisine günde yaklaşık 1.5 milyon varil petrol yaklaşık 3.2 milyon varil petrol ihraç ediyor. 27 Kasım 2012'de, CHAVEZ, kanser nedeniyle daha fazla tıbbi tedavi için Küba'ya seyahat etmeyi planladığını duyurdu. Küba'da kanser tedavisinden iki ay sonra 18 Şubat 2013'te Venezuela'ya döndü. 4 Mart'ta Venezüella hükümeti, solunum sorunlarının kötüleştiğini ve yeni ciddi solunum yolu enfeksiyonlarının olduğunu açıkladı. Hayatını 5 Mart 2013'te kaybetti. ⬤
---------------
Hugo CHAVEZ / Vikipedi >>
Hugo CHAVEZ / Wikipedia >>
Henrique CAPRILES / Wikipedia >>


---

   

   

   

   


    

   

   

   
   

   

   

   

   

   

   

***

İsim Listesi:
Alireza PAKDEL - Iran (IR)
Anguan MEDDY
Bado - Canada (CND)
Clayton RABELO
Côte - Canada (CND)
Dilem - Algeria DZ
Firuz KUTAL
Gado - Kenya (EAK)
Hasan BLEIBEL
Kroll - Belgium (B)
Mana
Marian AWRAMESCU
Mehmet Saim BİLGE
Mello
Miguel CORDOVA
Miro GEORGIEVSKI
Muammer KOTBAŞ
Rayma - Venezuela (YV)
Saadet DEMİR YALÇIN
Selim TANRISEVEN
Semra DURUSOY AKBULUT
Serkan SÜREK - Cyprus (...)
Shahram REZAI - Iran (IR)
Shahrokh HEIDARI
Talal NAYER
Tiego HOISEL - Brazil (BR)
Tonho OLIVEIRA - Brazil (BR)
Trilho CESAR
Yusuf TEMİZ
---