Şiirli Bir Otel

🔴Denizli'de bulunan 'Şiir Otel';  şiirleri, rölyefleri, büstleri, tabloları ve exlibrisleri ile alanında Türkiye'de bir ilk. Daha açık anlatımla, içinde bulunduğunuz mekanın, bilinen otel özellikleri dışında sanatın

Şiirli Bir Otel..

Otelcilik sektöründe farklı bir konseptle müşterilerinin hizmetinde olan 'Şiir Otel' adından söz ettirmeyi de hak ediyor..

Odalarda ve genel alanlarda Türkiye'nin en ünlü 72 şairinin 250 en güzel şiirleri, rölyefleri büstleri ve tabloları bulunmaktadır. 

Ayrıca lobide şiir severler için özel şiir dinleti köşesi ve okumayı seven konuklar için düşünülmüş kütüphanesi var..Denizli'deki 'Şiir Otel', Türkiye'de bir ilk olma özelliğine sahip. Adından da anlaşılacağı üzere otelde şiirin etkisi söz konusu. 
Daha açık anlatımla, içinde bulunduğunuz mekanın, bilinen otel özellikleri dışında sanatın estetik ve sıcaklığını ilk anda fark ettiğiniz bir sanatevi atmosferinde.

Otelcilik sektöründe farklı bir konseptle müşterilerinin hizmetinde olan 'Şiir Otel' adından söz ettirmeyi de hak ediyor.  

Odalarda ve genel alanlarda Türkiye'nin en ünlü 72 şairinin 250 en güzel şiirleri, rölyefleri büstleri ve tabloları bulunmaktadır. 
Ayrıca lobide şiir severler için özel şiir dinleti köşesi ve okumayı seven konuklar için düşünülmüş kütüphanesi var. 

ODALAR ŞAİRLERE ADANMIŞ
Şiir yazmayı sevenleri, şiirlerini ölümsüzleştirebilmelerini sağlayabilmek amacıyla kütüphanesinde konuklarına özel şiir defteri sunulmaktadır. Yine, isteyen konuklar, şiir ağacına kendi şiirlerini asabilmektedirler. Böylesine şiiri ve sanatı ön planda tutan otelin her odası, en iyi bilinen şairlerimize adanmış.Oda kapılarının yanında o şaire ait çerçevelenmiş   fotograf ve bir şiiri yer alıyor. Oda o şairin adıyla anılıyor.  Farklı duygularla ve şiirle odanızı soluyorsunuz. 

HER AY DÜZENLİ SANATSAL ETKİNLİKLER YAPILIYOR
Farklı tekniklerle üretilmiş tabloların sayıca büyük bir bölümünü resim öğretmeni, karikatürcü ve ressam Mehmet SELÇUK yapmış.Uzun ve yorucu fakat bir o kadar da keyif alarak çalışmalarını tamamladığını belirtiyor SELÇUK. Konuklarına da büyük bir heyecanla bu konuda bilgi veriyor.
'Dünya Şiir Günü' nedeniyle 21 Mart 2012'de şairlerin katılımı ile burada etkinlik de yapıldı. Ayrıca her ay düzenli olarak şiir saatleri, söyleşiler, konserler de düzenleniyor.
İzmir Yeni Asır Gazetesi yazarı Erkin USMAN'ın 09 Eylül 2012 tarihli yazısından alıntılara yer vererek, sizleri fotograflarla baş başa bırakıyoruz. (Haber&Fotograflar: Cartroon Colors)


"ŞİİR GİBİ BİR OTEL: ŞİİR OTEL"
"Otelin lokantasından toplantı salonlarına, koridorlardan lobiye dek şairlerin dizeleriyle süslenmiş.  Özel olarak çerçevelerde sunulan şiirler, dizeler gözlere ve gönüllere hitap ediyor. Albeniyle, motiflerle süslenerek yazılan dizeleri, şiirleri 'Ben şiiri pek sevmem!' diyenleri bile kendine çekiyor. Özenle yazılmış, düzenlenmiş şiirler hem güzelleşmiş, hem de oteli özgün bir duruma getirmiş. 
Oteldeki tüm bu işler resim öğretmeni, karikatürist, ressam Mehmet SELÇUK tarafından yapılmış. Aylar, yıllar süren özverili çalışmalar sonucunda bir güzellik abidesi altına imza atmıştı Mehmet SELÇUK. Yüzlerce çerçeve özel bir emek ürünüydü. 
Mehmet SELÇUK, her çerçeveye özel özen göstermişti. Şiirler yine kendi el yazısıyla yazılmıştı. Çerçeve içindeki resim çalışmalarına büyük zaman ve emek harcadığı hemen belli oluyordu. Dikkatli izlendiğinde tüm çalışmaların öyle kolayca yapılamayacağı fark ediliyordu. " (...)
(...) "Odaların dış duvarlarında şairlerin yaşamları, dizeleri de hangi odada, hangi şairin odasında kalacağınızı gösteriyordu. Yıllar süren bir özveri, çalışmayla oteli güzelleştiren Mehmet SELÇUK ve arkadaşları yürekten kutlanacak bir iş yapmış. Normal bir otele çalışarak, çabalayarak ancak ancak bu kadar güzellik verilebilirdi." (...)Eser: Mehmet SELÇUK


Odadan bir kesit
Koltuk, sehpa ve terlikler


   

Bedri Rahmi EYÜBOĞLU ve 
Nazım Hikmet RAN rölyefleri..


Şairlerin, topluca bir arada çalışıldığı işlerden biri..


Otelin asansörlerinden biri..
Şiir de şair de sizinle aynı yerde..

Koridorlar ve odaların 'şairli- şiirli' kapıları..

Nazım Hikmet RAN odası ve
kapıda biyografi, fotograf ve şiiriyle..

   

Şairlerin büstleri ve tablolar..

Şair
Nazım Hikmet RAN
(Büst)

Şair
Mehmet Akif  ERSOY
(Büst)

Şair
Sunay AKIN
(Büst)

Şair
Ataol BEHRAMOĞLU 
(Büst)

Şair 
Attila İLHAN
(Rölyef)

Şair 
Can YÜCEL 
(Rölyef)

Konukların şiirlerini yazıp anı olarak
bıraktıkları 'Şiir Ağacı'

Lobiden bir köşe...

Küçük heykelcikler ve
güncel yayınlar köşesi..

Mehmet SELÇUK'un bir çalışması..
'Nazım Usta'dan..'

Otel ile ilgili basın haber ve yazılarının
derlendiği konuklara açık köşe..

'Şiir Otel' ve önünde bulunan 'Şair' heykeli..


   

'Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine..'

( Nazım Hikmet RAN )