Karikatürlerle Türkiye- AB İlişkileri

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin mali katkılarıyla hazırlanan 'Uzun, İnce Bir Yol' 'Karikatürlerle Türkiye-AB İlişkileri' adlı karikatür albümü yayınlandı.. 1990'lı ve 2000'li yıllarda basında yayımlanmış karikatürlerden derlenen kitap; 'Tarih Vakfı' ve 'Kültür Bakanlığı' ile, Le Monde'un karikatürcüsü Plantu ve 12 karikatürcünün..
---

Karikatürlerle Türkiye- AB İlişkileri ..

Avrupa ile Türkiye'nin ilişkilerini çok iyi anlattığı için, Aşık Veysel'in 'Uzun, ince yol' deyişinden yola çıkarak albümü isimlendirdiklerini söyleyen proje sahibi Tarih Vakfı adına İlhan TEKELİ ve Selim İLKİN, "Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşundan çözülüşüne ve Cumhuriyeti'in kuruluşundan günümüze kadar geçen sürede, Avrupa'yla ilişkileri Türkiye açısından hep merkezi bir önem taşımıştır." diyorlar. .


1990'lı ve 2000'li yıllarda basında yayımlanmış karikatürlerden derlenen kitap; 'Tarih Vakfı' ve 'Kültür Bakanlığı' ile, Le Monde'un karikatürcüsü Plantu ve 12 karikatürcünün oluşturduğu 'Barış İçin Çizmek' (Cartooning For Peace) girişim gurubunun da katkısı söz konusu. 

Avrupa ile Türkiye'nin ilişkilerini çok iyi anlattığı için, Aşık Veysel'in 'Uzun, ince yol' deyişinden yola çıkarak albümü isimlendirdiklerini söyleyen proje sahibi Tarih Vakfı adına İlhan TEKELİ ve Selim İLKİN, "Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşundan çözülüşüne ve Cumhuriyeti'in kuruluşundan günümüze kadar geçen sürede, Avrupa'yla ilişkileri Türkiye açısından hep merkezi bir önem taşımıştır." diyorlar. 

"Bu ilişkinin taşıyıcısı olan yolu incelten, daraltan, sıkıntılı hale getirenin de temelde ulus-devlet pratikleri ve bunun paralelinde yükselen ulusçuluk ideolojisi olduğu söylenebilir." görüşünü belirten TEKELİ ve İLKİN, şöyle devam ediyorlar; "Sıkıntılarla karşılaşa da bu, kopmayan, kopamayan bir ilişki olmuştur." 

Konunun karikatür yönü için de şu düşünceleri paylaşıyorlar; "Türkiye'nin siyasal ortamının siyasal karikatürün gelişmesini kolaylaştırdığını biliyoruz. Türkiye'nin çok değerli bir karikatür birikimi var. Bu sergide yer alan karikatürler çizgiyle gerçekleştirilmiş bir gülmece olmanın ötesinde bir işlev yükleniyor. Bu gülmece etkisini yaratanın, ironiyi doğuranın ulusçuluğun aşılamamış olmasının yarattığı samimiyet açıklarından kaynaklandığını sezmemizi kolaylaştırıyorlar. Bunu; sanatçının sezgileri, duyarlılıkları sağlıyor." 

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonun Eş Başkanı Helene FLAUTRE'nin şu sözü de üzerinde düşünülmeye değer; "Mizah, demokratik olmayan liderlerin ortadan kaldırmak istedikleri barışçıl bir siyasal araçtır." 
Albümde yer alan karikatürler 19 Eylül-1 Ekim 2012 tarihleri arasında Galatasaray'daki 'Cezayir Lokantası’nda açılan bir sergi ile izleyicilere sunulmuştu. 
---------------

Albümde Türkiye'den karikatürü yer alan çizerler şunlar; 
Ali DİLEM
Ali ŞUR
Ali ULVİ
Altan ERBULAK
Ateş GÜLCÜGİL
Bedri KORAMAN
Bülent DÜZGİT
Cem DİNLENMİŞ
Emre ULAŞ
Eray ÖZBEK
Ercan AKYOL
Ergin ASYALI
Ferruh DOĞAN
Firuz KUTAL
Haslet SOYÖZ
Hayati BOYACIOĞLU
İsmail. GÜLGEÇ
İzel ROZENTAL
Kamil YAVUZ
Latif DEMİRCİ
Musa KART
Nehar TÜBLEK
Nuhsal IŞIN
Oğuz ARAL
Osman TURHAN
Piyale MADRA
Selçuk DEMİREL
Semih POROY
Şevket YALAZ
Tan ORAL
Turhan SELÇUK
Zafer TEMOÇİN.


Ali ŞUR
(Türkiye)
(2001, 'Deventer Koek')

Nicolas VADOT
(Belçika)
(14.12.2005)

Bedri KORAMAN
(Türkiye)
(19.04.1987, 'Milliyet Gazetesi')

Ercan AKYOL
(Türkiye)
(09.11.2006) 

No-Rio YAMANOI
(Japonya)
(22.04.2002)

Plantu 
(Fransa)
(13.10.2005, 'Le Monde')

Tan ORAL
(Türkiye)
(30.09.2004, 'Cumhuriyet Gazetesi')

Semih POROY
(Türkiye)
(19.04.1995, 'Gümrük Birliği')