Cumhuriyet

Ulusun, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimi. Cumhuriyette egemenlik, kral, kraliçe, padişah, sultan gibi tek bir kişiye ait değil halka aittir. Halk, belirli zaman aralıklarından oy vererek, yine halktan olan yöneticilerini seçer.

Demokrasi

"Siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla halkın özgürce seçtiği temsilcilerin elinde bulunduğu, toplumsal ve ekonomik durumu ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı yönetim biçimi".. "Vatandaşların rol aldığı hükümet şeklidir. Vatandaşlar doğrudan ya da temsilciler vasıtasıyla hükumette yer alabilirler. Demokrasi toplumdaki siyasi, ekonomik, dini, kültürel, etnik, yasal eşitlik konularında öne çıkan bir anlayıştır. Yasal eşitlik, özgürlük ve hukukun üstünlüğü demokrasinin en önemli unsurlarıdır. (Galeri >>)

İlk Çizgi Kahraman 107 Yaşında


🔴Winsor Mc CAY, "Litte Nemo"yu 1905'de çizmişti. 'Little Nemo', ilk çizgi roman karakterlerinden olmakla birlikte, aynı zamanda ilk gerçek anlamda çizgi film kahramanıdır. Google; 15 Ekim 2012 tarihli logosunu, ilk çizgi film karakterlerinden biri olanİlk Çizgi Kahraman 107 Yaşında..


'Little Nemo', ilk çizgi roman karakterlerinden olmakla birlikte, aynı zamanda ilk gerçek anlamda çizgi film kahramanıdır. 

Google; 15 Ekim 2012 tarihli logosunu, ilk çizgi film karakterlerinden biri olan 'Little 
Nemo'nun yaratıcısı Winsor McCAY için hazırladı doodle ile süsledi..

'Little Nemo', ilk çizgi roman karakterlerinden olmakla birlikte, aynı zamanda ilk gerçek anlamda çizgi film kahramanıdır. Google, 15 Ekim 2012 tarihli logosunu, ilk çizgi film karakterlerinden biri olan 'Little 
Nemo'nun yaratıcısı Winsor McCAY için hazırladı doodle ile süsledi.

'Little Nemo', ilk çizgi roman karakterlerinden olmakla birlikte, aynı zamanda ilk gerçek anlamda çizgi film kahramanıdır. 1905 yılında ilk olarak yaratılmıştır.

Yaratıcısı Amerikalı karikatürcü ve animatör olan Winsor Mc CAY, 26 Eylül 1869 tarihinde Spring Lake, Michigan’da doğdu. Çizgi roman "Little Nemo" ve animasyonlu karikatür "Gertie Dinozor" ile tanınıyor. Mc CAY siyasi karikatürleriyle ve resimli öyküleriyle ünlü bir gazete karikatürcüsüydü. Aynı zamanda bir “Vaudeville” sanatçısıydı.
26 Temmuz 1934'de Brooklyn, New York’ta yaşama veda etti. ⬤
--------------
Google, 
15 Ekim 2012 logosu