Bedri KORAMAN "Son Sergisini" Hüzünle Açtı

🔴Bedri KORAMAN; "Artık böyle karikatür çizenler olmayacak, olsa da basında yer bulamayacaklar!".. Karikatürcü Bedri KORAMAN, Hollanda'daki son sergisinden tam 10 yıl sonra Bodrum'da bir sergi açtı. Serginin en önemli özelliği, Bedri..


Bedri KORAMAN "Son Sergisini" Hüzünle Açtı..

Karikatürcü Bedri KORAMAN, Hollanda'daki son sergisinden tam 10 yıl sonra Bodrum'da bir sergi açtı. Serginin en önemli özelliği, Bedri KORAMAN'ın bunu 'Son Sergi' olarak nitelemesi..Bedri KORAMAN
Karikatürcü Bedri KORAMAN, Hollanda'daki son sergisinden tam 10 yıl sonra Bodrum'da bir sergi açtı. Serginin en önemli özelliği, Bedri KORAMAN'ın bunu 'Son Sergi' olarak nitelemesi. 

Basının artık eskisi gibi olmadığını belirten KORAMAN, artık eskisi gibi basında böyle 
karikatürlerin görülemeyeceğini çünkü basının  baskı altına alındığını, alınamayanların ise 
satın alındığını belirtti.  

"BÖYLE ÇİZENLER OLMAYACAK"
Bedri KORAMAN sözlerini şöyle sürdürdü; "Bundan sonra Türkiye'de hiç bir zaman böyle karikatürler yayınlanmayacak. Ne böyle çizen ve boyayan insanlar olacak ne de bunları basacak yayın organı. Dolayısıyla bu son!.. Ülkemiz, Cumhuriyet ve Atatürkçülük'e reaksiyon duyan bir iktidarın elinde. Ağır kaçacak belki ama 'pençesinde' bile diyebilirim."  

"BASIN HIRPALANDI, BASKI ALTINA ALINDI"       

Bir dönem iktidar olmuş siyasi kişiliklerden Turgut ÖZAL, Mesut YILMAZ, Tansu ÇİLLER, Necmettin ERBAKAN ve Bülent ECEVİT'in karikatürlerini çizip yayımlayabilen Bedri KORAMAN; basının hırpalandığını baskı altına alındığını, baskı altına alınamayanların satın alındığını ve hatta satın alınamayanların ilan baskısı ya da diğer baskılarla ürkütüldüğünü söyledi.

"BASIN DÜNYASINDAN DIŞLANDIM!"
Karikatürcülerimizin çok yetenekli olduğuna da değinen KORAMAN, "Bu tarz çalışanlar olsa bile, basında yer bulabileceklerini zannetmiyorum." dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü; 
"Bir- iki yayın organı halen direnmekte. Ama onlar dahi bu karikatürleri basmaya hevesli görünmediler bugüne kadar. Ben de kapı kapı dolaşacak adam değilim. Kimse de benim kapımı çalmadı.  Zaten bu yaştan sonra da hevesli de değilim artık. Bir dönemin yıldızı, en çok bilinen, en çok sevilen hatta tiraj unsuru olarak peşinden koşulan ben, basın dünyasından dışlanmış bulunmaktayım" dedi.
Karikatürlerini, yaşadığı  Bodrum'da sergileyen sanatçının sergisi 21 Temmuz 2012 tarihine kadar açık kalacak. ⬤
---------------
Bedri KORAMAN/Vikipedi
Vefat Haberi
Osman Cudi YILMAZ'ın Bedri KORAMAN Röportajı

BEDRİ KORAMAN KİMDİR?
Karikatürcü Bedri KORAMAN 1928 yılında doğdu.
İstanbula gelişi, İlköğretimi tamamladığı 1945 yılına rastlar.
Bir süre Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti.
Ardından dergi ressamlığı ve karikatürcülüğü yaptı.
Tef, Hafta, Taş, Vatan, Dolmuş dergi ve gazetelerinde
çalıştı. 1958'de 'Deve' adlı bir dergi yayımladı.
Uzun yıllar Milliyet Gazetesi'nde çalıştı. Eserleri bir çok
Avrupa ülkesinde yayımlandı. Yurt içinde ve dışındaki 
karikatür yarışmalarından çeşitli ödüller kazandı. 
Üç arkadaşıyla kurduğu şirkette çizgi film çalışmaları yaptı.