Tamer KÜÇÜK'ten 'Gugulumdakiler'

Kitap; Karadeniz fıkralarının yöre insanının sıcaklığını, saflığını, hazır cevaplılığını ortaya koyuyor ve yaşanmış olaylardan oluşuyor.. Çalışmalarını Trabzon'da sürdüren çizerlerimizden Tamer KÜÇÜK ilk kitabını yayımladı. 'Gugulumdakiler'

---

Tamer KÜÇÜK'ten Fıkra Kitabı: 'Gugulumdakiler'..

Kitap; Karadeniz fıkralarının yöre insanının sıcaklığını, saflığını, hazır cevaplılığını ortaya koyuyor ve yaşanmış olaylardan oluşuyor.. Çalışmalarını Trabzon'da sürdüren çizerlerimizden Tamer KÜÇÜK ilk kitabını yayımladı..


Kitap; Karadeniz fıkralarının yöre insanının sıcaklığını, saflığını, hazır cevaplılığını ortaya koyuyor ve yaşanmış olaylardan oluşuyor.. Çalışmalarını Trabzon'da sürdüren çizerlerimizden Tamer KÜÇÜK ilk kitabını yayımladı.

Çalışmalarını Trabzon'da sürdüren çizerlerimizden Tamer KÜÇÜK ilk kitabını yayımladı.
'Gugulumdakiler' isimli kitabını, fıkra tadında yaşanmış olaylardan derleyen Tamer KÜÇÜK,  15 Ekim 2011, Cumartesi günü düzenleyeceği bir imza günüyle, kitabını okuyucularıyla buluşturacak. 


Yaşanmış fıkra gibi olaylardan derleyerek hazırladığı kitabını bastırabilme mutluluğunu yaşayan karikatürcü Tamer KÜÇÜK yaptığı açıklamada; Karadeniz fıkralarının yöre insanının sıcaklığını, saflığını, hazır cevaplılığını ortaya koyduğunu, her birinin ayrı bir güzellikte, yaşanmış olaylardan oluştuğunu söyledi.

KÜÇÜK, 1988'den itibaren karikatür çizmeye başladığını, karikatür çizerken özellikle 'Temel' figürünü kullandığını da belirterek; 'Karadeniz fıkralarının pek çoğunun gerçek yaşamdan alındığını, yabancı maddeler karıştırılmamış olduğunu gözlemledim' dedi.     
Gözlemlerinden yola çıkarak 1990'dan itibaren yaşadığı olayları not almaya başladığını söyleyen Tamer KÜÇÜK, kendi yaşadığı olayların yanı sıra, bizzat çevresindeki insanların yaşadığı fıkra tadında olayları da kaydettiğini belirtti.      

Karadenizli'lerin en iyi ve en kötü anlarında bile kendi durumuna gülebilen insanlar olduğunu ifade eden KÜÇÜK, şöyle konuştu:
'Karadeniz insanının yaşadığı bir çok olay fıkra tadında. Yöremizdeki vatandaşlar kendini eleştiren fıkralara bile gülebilecek kadar alçakgönüllü. Ben de bu hikayelerin bir bölümünü, 21 yıllık çalışmayı 'Gugulumdakiler' adıyla bir bu kitapta topladım. Kitaptaki olayların yüzde 75'i bizzat yaşadığım fıkra gibi hikayeler. Geri kalanlar ise arkadaşlarımın başından geçenler. Elimde, bu kitaptaki olayların en az iki katı daha birikmiş hikaye var. Bunları da ileride kitaplaştırmayı düşünüyorum. '

Çeşitli meslek gruplarının yaşamından kesitler sunan Tamer KÜÇÜK'ün, 'Gugulumdakiler' kitabından bazı fıkra tadında olaylar şöyle;

"Doktor arkadaşıma yaşlı bir hasta gelir. 
Aralarında şu konuşma geçer: 

   -Neyin var amca? 

       -Kan kusayrim doktor, kan kusayrim. 

       -Ne renk kusuyorsun amca? 

       -Sapsari doktor oğlum, sapsari!.." 


      "Yaşlı bir kadın Akçaabat minibüsüne biner. Minibüs tamamen doludur. Bir müddet sonra yaşlı kadın arkadan bozuk para uzatıp 'Evladım bir öğrenci alır mısın' der. Şoför dikiz aynasından yaşlı kadına bakar ve sonra 'Hangi okulda okuyorsun nine?' diye sorar. Yaşlı kadın bu soruya bozulur ve 'Ne edecesun' diye tepki gösterir. Şoför istifini bozmadan şöyle der: ''Hiiç. Anami da o okula yazdıracağım da.''

Trabzon Sanatevi'nde saat 15:00'da başlayacak imza günüyle birlikte, Trabzon'da yeni kurulan 'Mizah Sanatı Derneği'nin de tanıtım kokteyli yapılacak.