Trabzon'da Büstler Çöpe!..

🔴Trabzon'un şehir merkezi Atatürk Alanı'nda bulunan Meydan Parkı, Trabzon Belediyesi tarafından yeniden düzenlenerek 18 Temmuz 2011'de halka açıldı.  Yıllardır parkta yer alan Trabzon'un sanat, edebiyat, ve bilim adamlarına aitTrabzon'da Büstler Çöpe!..

Yıllardır parkta yer alan Trabzon'un sanat, edebiyat, ve bilim adamlarına ait büstler; yenileme çalışmaları sırasında doğal olarak kaldırılmış, fakat park hizmete girdiğinde yerlerinde olmadığı görülmüştür.Bütün Heykeller Yıkılacak Mı?.
Trabzon'un şehir merkezi Atatürk Alanı'nda bulunan Meydan Parkı, Trabzon Belediyesi tarafından yeniden düzenlenerek 18 Temmuz 2011'de halka açıldı. 
Trabzon'un şehir merkezi Atatürk Alanı'nda bulunan Meydan Parkı, Trabzon Belediyesi tarafından yeniden düzenlenerek 18 Temmuz 2011'de halka açıldı. 

Yıllardır parkta yer alan Trabzon'un sanat, edebiyat, ve bilim adamlarına ait büstler; yenileme çalışmaları sırasında doğal olarak kaldırılmış, fakat park hizmete girdiğinde yerlerinde olmadığı görülmüştür.

Daha sonra yapılan açıklamalarda ise, büstlerin depoda olduğu, sahibinin isterse gelip alabileceği söylenmiştir.. Parkta şu an sadece Atatürk'ün heykeli yer almaktadır.

KİMLERİN BÜSTLERİ VARDI

Trabzonlu heykeltraş Orhan İLYAS'ın yıllar önce yaptığı ve Meydan Parkı'nda yıllarca şehrin kültür-sanatına dair birer belge niteliği taşıyan büstler şu isimlerden oluşuyordu;
Hasan İzzettin DİNAMO,(1909-1989): Trabzon'un Akçaabat ilçesinde doğdu. Milli Mücadele yıllarının en kapsamlı anlatıldığı 'Kutsal İsyan' kitabının yazarıdır. 'Kutsal Barış' kitabıyla 'Orhan Kemal Roman Ödülü'nü kazanan yazarın, muhacirlik yıllarını anlatan kitapları ve şiirleri de vardır.

Sebahattin EYÜBOĞLU,(1908-1973): Trabzon'un Akçaabat ilçesinde doğdu. Trabzon Eski Milletvekili Mehmet Rahmi Bey'in oğlu, yazar- ressam Bedri Rahmi EYÜBOĞLU'nun ağabeyidir. Çok sayıda deneme-inceleme ve çeviri kitapları yazdı.

Bedri Rahmi EYÜBOĞLU,(1911-1975): Trabzon’un Görele ilçesinde (bugün Giresun’un ilçesidir). Paris'te resim eğitim aldı. Geleneksel süsleme ve halk el sanatlarında seçtiği motifleri yapıtlarında Batı'nın teknikleriyle birleştirerek kullandı.

İBRAHİM CUDİ EFENDİ,(1864-1926): Trabzon'da doğdu. Eğitimci, İlahiyatçı, yazar ve şair olan İbrahim Cudi Efendi, Trabzon'un çeşitli kuruluşlarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Adını taşıyan Cudibey İlkokulu'nun kurucusu ve ilk müdürüdür. 

Dr. CELALETTİN ALGAN,(1926-2005): Trabzon'un Maçka ilçesinde doğdu. Afrika'da 27 yıl verem, sıtma ve çiçek hastalıklarının tedavisinde gösterdiği üstün  başarılarından dolayı pek çok nişan aldı. Dünya kamuoyunda "Kara Afrika'ya Hayat Veren Türk" olarak bilinmektedir.


Trabzon Municipality has disposed of busts of the artist.
-hey, let her go .. Come to touch it, worship


Hasan İzzettin DİNAMO


Sebahattin EYÜBOĞLU


Bedri Rahmi EYÜBOĞLU

Dr. Celalettin ALGAN
      İbrahim CUDİ Efendi