'Çiçeği Burnunda Karikatürcüler'in 4. Adana Buluşması

🔴2011'in 'Onur Ödülü'  Bülent ARABACIOĞLU'ya verilecek. Mizah ustası ve karikatürcü Oğuz ARAL'ın kurucusu ve yöneticisi olduğu Gırgır mizah dergisinde yıllar önce çizgileriyle birarada olan çizerler şimdi de festival..


'Çiçeği Burnunda Karikatürcüler'in   4. Adana Buluşması..

İlk Onur Ödülü 2009'da Nuri KURTCEBE'ye verilirken, 2010'daki ödülün sahibi İlban ERTEM'di. 2011'de ise bu ödül Bülent ARABACIOĞLU'ya verilecek.Mustafa ÖNCÜL ve Sefa SOFUOĞLU öncülüğünde ilk defa 2008 yılında gerçekleşen mizah festivali, ‘Çiçeği burnunda karikatürcüler'i bir araya getirdi. Buluşmada çizerler; anılarını paylaşıyor, henüz birbirini görmemiş olanlar yeniden tanışıyor, karikatürler çiziyorlar. 

Ortak bir sergiyle eski ve yeni eserlerini izleyicilere sunuyorlar. Ayrıca her buluşmada GIRGIR'da çalışmış bir usta çizerlere de 'Onur Ödülü' veriliyor.. İlk Onur Ödülü 2009'da Nuri KURTCEBE'ye verilirken, 2010'daki ödülün sahibi İlban ERTEM'di. 2011'de ise bu ödül Bülent ARABACIOĞLU'ya verilecek.

OKULUN ÖĞRENCİLERİ..
Bugünün birçok ünlü mizah yazarı ve çizerinin GIRGIR'ın ‘Çiçeği Burnunda Karikatürcüler’ köşesinden yetiştiğini belirten Mustafa ÖNCÜL, “Çiçeği Burnunda Karikatürcüler’ köşesi bir okul gibiydi. 

Anadolu'nun her köşesine yayılmış bizler de bu okulun öğrencileriydik. GIRGIR, mizahın açık öğretim fakültesiydi. Biz, o dönemdeki arkadaşlarımızla buluşma yapmak istedik. Bu buluşmalarımızı 3 yıldır festival olarak düzenliyoruz. 

Yaşları bugün 40- 60 arası değişen ama çiçekleri her zaman burunlarının üzerinde olan sıra arkadaşlarımızla tekrar bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Bir gece konaklamalı ve dolu dolu geçen iki gün sonunda çizerler, düzenlenen kokteyl gecesiyle de doyasıya eğleniyorlar.. Bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilecek olan 'Adana Buluşması'; TÜYAP- Çukurova 4. Kitap Fuarı bünyesinde 15-16 OCAK 2011 tarihlerinde.

'GIRGIR' DERGİSİ
Oguz ARAL, kardeşi Tekin ARAL ile birlikte  GIRGIR Dergisini, 26 Ağustos 1972 tarihinde yayınlamaya başladı. Dergi tirajını 1 milyona yükselterek  Avrupa'nın 3. büyük mizah dergisi haline geldi. 

Günümüzün ünlü mizahçılarının çoğu bu dergide yetişti. !989 yılında Oğuz ARAL'ın ayrılmak zorunda kalması sonucu dergi kendi alanındaki etkisini de yitirmiştir.
Bir dönemin mizah anlayışı üzerinde büyük etkisi oldu. Daha sonra çıkan Fırt, Deli, Hıbır, Mikrop, Limon, Leman, Penguen, Uykusuz dergileri GIRGIR örneğini temel alarak geliştiler.
Dergi, geçmişteki anlayışından çok farklı olarak günümüzde de  yayınını sürdürmektedir. 
---------------
Etkinlik Haberi >
Etkinlik Fotografları >
---